Trápení vánočních kaprů

06. prosince 2019
Šťastné a veselé? Pro kapry určitě ne!

Tisková zpráva 2. 12. 2019

„Prodej živých vánočních kaprů znamená zbytečné utrpení.” Tak zní hlavní motto nové kampaně, kterou na začátku letošního adventu zahájila organizace Compassion in World Farming Česko (CIWF). Originálním videoklipem český tým CIWF vyzývá veřejnost k podpisu petice za ukončení prodeje živých ryb na stáncích a v obchodech. „Přechovávání ryb v kádích či nádržích, jejich nadbytečný transport i manipulace jim působí zbytečný stres a utrpení. Ryby by měly být usmrcovány přímo v místě výlovu či na nejbližších jatkách, ” uvádí Lucie Moravcová, vedoucí kampaně RyboLOVE z CIWF Česko.

potapeci kapr potapeni

V roce 2017 bylo v ČR pro lidskou spotřebu zabito přes 18 tisíc tun kaprů, což představuje několik milionů ryb. Spolu s Polskem jsme největší velmocí v chovu kaprů v EU. 85 % všech kaprů je zabito mimo jatka hlavně před Vánoci na stáncích, v obchodech či domácnostech, nebo se exportuje. Prodej živých ryb je nevhodný z hlediska jejich životní pohody.

V kádích či nádržích jsou na sebe zvířata natěsnána, nemohou projevovat své přirozené chování a problematická může být i kvalita vody. Než se ryby dostanou na místo prodeje, je s nimi mnohokrát manipulováno. Při překládce jsou většinou doslova přesypávány, přičemž mohou padat z velké výšky, poranit se jedna o druhou, o vodu nebo stěnu nádrže. V tomto procesu může také dojít k teplotnímu šoku, pokud má voda v různých nádržích rozdílnou teplotu. Všechny tyto skutečnosti představují pro kapry značný stres a způsobují bolest. Alarmující je též fakt, že česká legislativa v podstatě nedefinuje, jakou kvalifikaci by měla mít osoba, která kapra prodává a většinou i usmrcuje. Na stáncích často pracují brigádníci bez kvalifikace, jaká se požaduje po zaměstnancích jatek. Na místě je tedy oprávněná obava, zda jsou všechny ryby zabíjeny humánně a zbytečně netrpí. Podle nových vědeckých důkazů jsou ryby schopné vnímat bolest i psychické utrpení podobně jako savci a ptáci.

Projekt #VánoceProKapry je součástí dlouhodobé kampaně RyboLOVE, jejímž cílem je inspirovat veřejnost k přehodnocení dosavadního názoru na ryby. „Vědecké poznatky nás jednoznačně nabádají k tomu, abychom ryby vnímali jako živé bytosti, které jsou schopné cítit bolest i psychické strádání, a podle toho s nimi i zacházeli,“ dodává Moravcová.

Petici lze podepsat na www.rybolove.cz.

Projekt #VánoceProKapry je realizován ve spolupráci a s podporou Publicis Prague ze skupiny Publicis Groupe. Více o kampani se dozvíte na www.rybolove.cz

Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat, odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací naleznete na www.ciwf.cz.

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama Vase naroky na zpozdeny let Pravo na vasi strane ZDARMA
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 24 - 3/2011 - květen/červen
č. 24 - 3/2011 - květen/červen
První číslo s názvem Buddy Potápění (vzniklé koupí českého časopisu Potápění) se zaměřilo před...
více z e-shopu
reklama www.fourthelement.cz