Rudé moře na dosah

24. srpna 2018
potapeni zraloci

EGYPT

KURZIVA]Text a foto: Michaela Sládková

V blízkosti obratníku Raka, v místě, kde se Arabská poušť setkává s Rudým mořem, leží nejjižnější egyptské letovisko u Rudého moře, Marsá Alam. Pro nás levný, blízký, barevný – Marsá Alam.

Tady, asi 250 km jižně od Hurghady, je moře bohaté na podmořský život. Vyskytují se tu často delfíni, žraloci, siby, karety a dugongové. Nejsou výjimkou ale ani kladivouni či velrybí žraloci.

potapeni buddy zraloci

Turistický ruch zde začal ve větší míře teprve před 15 lety, s otevřením letiště v Marse. Všechny hotely se zde postavily od tohoto roku dále a pobřeží dlouho nepoznalo potápěče z Evropy. Tahákem potápěčů je nedotčené a perfektně zachovalé moře s bohatým podmořským životem plným pestrobarevných korálů a ryb, moře je teplé, a slunečné dny jsou téměř po celý rok. Dalším plusem je minimum turistů, absence rušných silnic a supermarketů, restaurací a krámků se suvenýry. potapeni zralok

U korálových útesů Abu Dabbab, vzdálených 30 km od přístavu Port Ghalib, lze často pozorovat velké chráněné karety nebo dvou až třímetrové dugongy indické (mořské krávy). Oba tito živočichové si oblíbili okolní písečné zátoky, které jsou bohaté na chaluhy a mořské trávy. Ale často jsme na lokalitách potkávali i žraloky bělocípé , trnuchy, murény, úhoře, kanice i napoleony. Zhruba 12 km z přístavu Ghalib se nalézá proslulý útes Elphinstone, známý výskytem různých druhů žraloků (spanilý, útesový, pobřežní ad.). Divemastři z místních základen nám vyprávěli i o kladivounech, velrybích žralocích nebo dokonce o zbloudilém keporkakovi. Většina hotelů v Marse nabízí i pro nepotápěče výlet do laguny Shaab Samadai (Dolphin House/Domov delfínů), k útesu Sataya, kde se často vyskytují delfíni v hejnech anebo na Marsa Mubarak/Marsa Immbarak (Požehnaný záliv), nedaleko Port Ghalib, kam jezdí turisté šnorchlovat.

dugong potapeni

V Marsá Alam jsme byli mockrát a vždy využívali služeb česko-polské základny 3will. Ti pro nás vždy ráno do hotelu přijeli, vyzvedli si nás, dovezli na potápěčskou základnu, kde jsme měli všechny potápěčské věci a výstroj, dohodli se na ponoru a odjeli na danou lokalitu. Z hotelu se vyjíždí vždy ráno po snídani, abychom po dvou ponorech stihli ještě užít si hotelových atrakcí, bazénů, tobogánů, stolního tenisu, tenisu, kulečníku, posilovny nebo animačních programů. Po ponorech nás už dovezli bez věcí zpět na hotel, kde jsme v klidu stihli oběd, a tak jsme all inclusive službu využívali na 100 %, a zaměstnanci základny nám už naše věci opláchli a vyčistili sami od slané vody a písku a dali usušit, abychom ji další den mohli čistou a suchou zase použít. Na základně měli navíc přehled o tom, jaká je na jaké lokalitě situace, viditelnost, a vždy jsme se dohodli, kam pojedeme. Na potápěčské základně je i wi-fi, a tak ti, kdo nemají zakoupenou kartu nebo nemají zdarma na hotelu možnost připojení k internetu, tady mohli tyto služby využít. Samozřejmostí je pitná voda, která se bere s sebou na lokality pro všechny potápěče v neomezené míře. Teplota moře bývá 22-26o C, podle období, ve kterém sem dorazíte. Často tu fouká i vítr, proto je dobré se na to připravit. Minimálně 3mm dlouhý neopren, lépe 5mm s haubnou. Lokality, které jsme s nimi měli možnost navštívit, jsou popsány níže.

krokodyl potapeni

NAŠE NEJOBLÍBENĚJŠÍ LOKALITY ZE BŘEHU

Marsa Samadai

7 km na jih od Marsa Alam, hloubka 0-30 m, OWD Velká písčitá zátoka, snadno přístupná ze břehu. Vstup se mírně svažuje přes louku z mořské trávy. Najdete zde velké množství korálových bloků s bohatým životem a možností potkat želvy, rejnoky i barakudy.

Marsa Assalaya (Sladká zátoka/Medová zátoka)

8 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-50 m, OWD Zátoka s písčitým dnem se snadným přístupem. Vstup se svažuje přes louku z mořské trávy k nádherným barevným živým útesům, jeden končí v 28 m a druhý v 50 m. Stále častěji zde můžete potkat i pasoucího se dugonga.

Marsa Egla (Kotviště telat)

10 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-35 m, OWD Dlouhá laguna s azurovou vodou a pozvolným vstupem. Pravou i levou stranu lemují útesy plné podmořských obyvatel. K vidění jsou mořští koníci, chobotnice, olihně, želvy, rejnoci, kytaroví žraloci, správně česky: pilohřbet kroužkový nebo také rejnokovec kruhový, a rád to tu navštěvuje i dugong.

Abu Dabbab (Otec hromu/zemětřesení)

30 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-30 m, OWD Široká zátoka s velkou travnatou loukou, kde se pase velké množství želv a občas i dugong. Na severní straně se nachází krásná korálová zahrada.

Abu Dabour (Otec čmeláka)

31 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-60 m, AOWD Lokalita u nově postaveného hotelu. Vstup je malým kaňonem v hloubce 5 m. Po opuštění kaňonu se otevírá nádherná scenérie útesu se šancí potkat zde velké ryby. Jde vlastně o sestavu jeskyněk, kde se láme světlo a vytváří pěkné výhledy.

Marsa Moray/Muray/Mooren (Zátoka murén)

40 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-70 m, OWD Po úzkém vstupu se otevírá zátoka s krásnými korály a spoustou ryb. Na jižní straně pak padá do hloubky až 70 m, i přesto je vhodnou lokalitou pro všechny. A na murénu jsme tu opravdu pravidelně narazili.

Shaab Shuuna/Beduin House Reef

41 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-70 m, AOWD Vstup je přes malý přírodní bazén a malý kaňon. Po obou stranách lokality jsou velké živoucí útesy.

Vrak Abu Ghusun

68 km na jihovýchod od Marsa Alam, hloubka 0-18 m, OWD Vrak nákladní lodi, která se potopila v roce 1993. Přilákala mnoho druhů korálů a života, včetně napoleonů a murén. Téměř vše co na lodi bylo, zde také zůstalo, a kvalifikovaní potápěči mohou plavat i do částí vraku, včetně kormidelny, strojovny a nákladního prostoru.

Oriental Bay/Gebel Rosas (Olověný kopec)

16 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-60 m, OWD, 4 km od potápěčské základny 3will Úzká laguna po levé straně obdařena krásným, bohatým a živým útesem. Můžete zde potkat želvy, žraloky a další, útes sám končí v nejnižším bodě v 60 m. Na pravé straně je zubatý útes se spoustou jeskyněk. Zátoka patřící k hotelu Aurora Bay (Oriental Bay), kde lze spatřit murény, trnuchy, elektrické parejnoky, mořské úhoře, olihně, barakudy, chobotnice. Měli jsme i štěstí na 1,5metrového žraloka a jiná skupina na osamoceného delfína nebo sibu. Dokonce se zátoka zalíbila i zatoulané mantě a velrybímu žralokovi (rok 2018). Tento hotel Aurora vřele doporučuji. Samotná hotelová část není nijak impozantní s luxusními prvky, jde o menší hotel, kde je stálá česká delegátka a tato zátoka vynahradí všechen přepych ostatních dražších a větších hotelů. Tato lokalita je oblíbená i pro noční ponory.

NO. 1

43 km na sever od Marsa Alam, hloubka 0-100 m, AOWD Ze břehu je třeba přejít cca 150 m útesu a vstoupit přes malou jeskyňku. Po nesnadném začátku, se otevírá jedinečná korálová zahrada, hýřící barvami a drop off.

zralok potapeni

LOKALITY Z LODI

Shaab Marsa Alam (vrak)

Hloubka 0-24 m, OWD, AOWD Korálový útes s několika tunely, které je možné proplavat. V hloubce 14 m leží malý vrak safari loďky, poskytující úkryt murénám, perutýnům i krevetkám a plžům.

Ras Samadai/Dolphine house

Hloubka 0-80 m, OWD Jak už název napovídá, je tento živoucí útes ve tvaru podkovy místem, kde se vyskytují delfíni. První z nich je spletitý, se systémem tunelů a děr. Potkat zde můžete murény, rejnoky, kanice i žraloky. Na východní straně se nachází drop off padající do hloubky 80 m.

Shaab Sharm (vrak)

Hloubka 0-32-85 m, AOWD Korálový útes s platy po obou stranách. Velmi zajímavá lokalita pro technické potápěče, v 85 m je vrak velké safari lodě a ve 40 m jeskyně. Rekreační potápěči zde najdou bohatou faunu i flóru.

Elphinstone

Hloubka 0-70 m, AOWD Lokalita vhodná pouze pro zkušené potápěče. Velmi krásný útes s platy na obou stranách, zrádný vzhledem k proudům. Můžeme zde vidět několik druhů žraloků, manty, želvy, chobotnice… V hloubce asi 60 m, na jižním konci útesu je velký oblouk. Legenda říká, že je zde ukrytý sarkofág neznámého faraona a potápěči hlásí obdélníkový tvar posázený korály…

Abu Dabbab Reefs (vrak)

Hloubka 0-25 m, OWD Útesy obklopené krásnou korálovou zahradou a malým jeskynním systémem. Jsou zde i trosky malé lodi, potopené při požáru v roce 2004. K vidění je spousta korálových ryb, někdy i barakudy a žraloci.

Salem Express (vrak)

Hloubka 0-30 m, AOWD Vrak trajektu, který je asi 100 m dlouhý a 18 m široký. Od roku 1991 leží v oblasti Safaga na pravoboku v hloubce od 10 do 30 m. Je to velmi působivý vrak a neméně jeho příběh…

ČASTO SE V NÁZVECH LOKALIT OBJEVUJÍ ARABSKÉ NÁZVY, POJĎME SI VYSVĚTLIT JEJICH VÝZNAM/PŘEKLAD:

MARSA = ZÁLIV, ZÁTOKA ABU = OTEC UM = MATKA RAS = MYS, ÚTES, HLAVA ERG = PINNACLE, KUŽEL, TORFA SHAAB = VSTUP, BRÁNA SHUUNI = SPÍŽ, SKLAD

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama Vase naroky na zpozdeny let Pravo na vasi strane ZDARMA
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
reklama potápění a freediving Mares