PLAST nás ničí

24. srpna 2018
more potapeni plast ekologie

Plastový svět

Co ještě není vyrobené i z plastu? A nových výrobků z plastu neustále přibývá. Sami vidíme v domácnostech, kolik dokážeme denně vyprodukovat odpadů, zejména těch plastových. Plast se stal populární díky svým vlastnostem a patří k našemu každodennímu životu, narazíme na něj prakticky všude. Jde navíc o předměty většinou krátkodobé, používané jednorázově, chvíli, od minut po hodiny, měsíce, než nám doslouží, než je vyhodíme. V populárním českém filmu se objevily plastové lžičky, stejně jako plastové „nerozbitné skleničky“. Tehdy novinka. Hláška: „a skláři nebudou mít co žrát“ byla možná na místě, ale tehdy si nikdo ještě neuvědomoval důležitější dotaz: a co s ním pak, po použití. Již delší čas pro nás znamená plast i problém, zatěžuje naši přírodu, moře, naše okolí. I když my sami třídíme odpadky, automaticky to neznamená, že to dělají všichni a všude. Ale pokrok vidím už sama s nádobami na třídění odpad v hotelích v Egyptě. Pak jde i o to, jak s odpadem naloží. Zda vše nevysypou na jednu hromadu 10 km od hotelu v poušti, kde to vítr zase rozfouká a skončí vše v moři. Internet je plný videí i mrtvých karet, které si spletli igelit/plast s medúzou, jejich přirozenou potravou.

Ze studie, kterou vydala Kalifornská univerzita v časopise Science Advances, vyplývá, že ročně vyhodíme na skládky a do oceánů až 12 milionů tun plastu a podle studií toto číslo roste geometrickou řadou. Za 20-40 let vědci odhadují, že bude v oceánech víc plastu než ryb, přepočítáno na objem biomasy,” říká Jan Friedinger z organizace Greenpeace. Více než 8 miliónů tun plastu ročně se se dostane jen do moří, píše zdroj 4ocean.com. Organizace 4ocean sbírá z moře a pobřeží odpadky a začala vyrábět z plastu limitované edice náramků z recyklovaného sesbíraného plastu. Aktuální akcí je náramek za sesbírání 1 kg plastu během měsíce dubna na podporu Dne Země. Navíc se rozhodli zasadit do roku 2020 7,8 bilionů stromků (Canopy Projekt). Američtí vědci zkoumající plast přišli se zprávou, že za posledních 60 let jsme vyprodukovali 6,3 miliardy tun plastového odpadu, z čehož jen 9 % bylo zrecyklováno, 79 % skončilo na skládkách nebo v přírodě a 12 % bylo spáleno.

A nejvíce to odnáší moře a oceány. Vyhozené plasty unáší vítr, skončí v řece, která je unáší dál a skončí v moři, kde se hromadí. O tom, že ryby již nejsou zdravé, že obsahují plast, jsme v poslední době také četli i o mrtvých či nalezených zesláblých mořských savcích, kteří zemřeli díky pozření velkého množství plastu. Například pár dní stará zpráva ČT, kde zveřejnili zprávu o uhynulém vorvani, nalezeném na pobřeží Španělska, kterému našli při pitvě ve střevech 29 kilogramů plastového odpadu. Podobných případů se již objevilo více, ale v poslední době bohužel přibývají. Ve zprávě ČT se píše: „například roku 2016 podobným způsobem zemřelo třináct vorvaňů; těla měli plná velkých kusů plastu – v těle jednoho z nich vědci našli třináctimetrovou síť, v jiném sedmdesáticentimetrový kus umělé hmoty pocházející z automobilu. Vloni byl zase na norském pobřeží nalezený vyplavený vorvaňovec zobatý – byl podvyživený a v zoufalém stavu, proto musel být utracen. Při pitvě se ukázalo, že má v těle obrovské množství plastu – například nejméně 30 velkých plastových tašek.“ To jsou hodně špatné a smutné zprávy pro nás pro všechny.

Zkusme zachránit svět před námi samotnými. Prevencí proti stoupajícímu počtu znečištění planety plasty je: Méně používat plastové věci. Snažit se o omezení, eliminování. Třídit, sbírat a recyklovat v druhé řadě. Důležitější je ale omezení a snížení počtu použití plastových věcí.

Kolik času potřebují odpadky na to, aby se rozložily v moři?

Toaletní papír – 1 měsíc Plastová slabá taška – 10-20 let Cigareta – 10 let Tvrdý papírový karton – 2 měsíce Plechovka od pití – 200 let Plastová vidlička – 100-1000 let Háček na ryby – 600 let Skleněná lahev – 4000 let Dětské plenkové kalhotky – 450 let A POZOR! Některé plasty se nerozpadnou NIKDY!

Text a foto: Michaela Sladkova

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
reklama potápění a freediving Mares