4. CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách nádechového potápění

25. srpna 2019

TZ, Honduras, Roatán 6. 8. - 11. 8. 2019 Na Roatánu se letos utkali závodníci z rekordního počtu 29 zemí v hloubkových disciplínách nádechovém potápění. Počet atletů za každou jednotlivou zemi byl naopak oproti posledním rokům nízký.

Českou republiku reprezentovali dva atleti:

Jarmila Slovenčíková Dříve se věnovala ploutvovému plavání a v minulosti předvedla na hloubkách řadu výborných výkonů: na individuálních závodech potápěla do hloubek přes 80 metrů v disciplíně CWT a získala titul mistryně světa v disciplíně CNF. Po delší pauze se vrací na scénu, mezi letošní úspěchy předcházející výjezdu na MS je např. druhé místo na MČR 2019 v bazénových disciplínách a celkové vítězství na italském národním šampionátu v hloubkových disciplínách.

Pavel Soukup Letošní vítěz MČR v bazénových disciplínách se hloubkového MS účastnil již potřetí. V tréninku předvedl schopnost ponořit se bezpečně do hloubky přes 90 metrů a na závody se připravoval především na Slapech a také v Chorvatsku.

Mezi tradičně nejpočetnější výpravy s největšími úspěchy patřili Italové, Rusové, Slovinci a Francouzi. Letošní mistrovství světa opět prokázalo, jak neskutečně se hloubkový freediving posouvá. Díky technologii Diveye bylo možné závody sledovat v přímém přenosu i následně v záznamu. Opět padla řada světových rekordů jak u žen, tak u mužů a např. u konstantní váhy s monoploutví se ukazuje, že výkon 100 metrů už dnes nestačí na „bednu“ ani u žen. Úžasnou podívanou předvedly závodnice Alessia Zecchini a Alenka Artnik, když v této disciplíně obě potopily hloubku 113 metrů a společně tedy drží světový rekord. Alexey Molchanov z Ruska posunul světové rekordy ve všech disciplínách. Nataliia Zharkova z Ukrajiny také prokázala perfektní formu, posbírala medaile všech barev a na své konto si připsala světový rekord v disciplíně konstantní váha se dvěma ploutvemi s hodnotou 93 metrů.

Podmínky ve vodě byly trochu náročnější, na hladině to houpalo a pod hladinou byly chvílemi ne úplně příjemné proudy. Čeští reprezentanti měli na místě nejméně času na trénink, přesto hájili naše barvy s ohledem na obrovskou konkurenci více než důstojně. Disciplínu konstantní váha s monoploutví zvládla Jarmila Slovenčíková technicky i divácky parádně, předvedla krásný ponor do 80 metrů s velkou rezervou a v celkovém pořadí skončila sedmá. Pavel Soukup v této disciplíně předvedl výkon v hodnotě 88 metrů a přesto, že tento výkon stačil na celkové deváté místo, potvrdil, že je aktuálně v ČR nejlepším mužem s velkým potenciálem do budoucna. Další disciplínou s českou účastí byla konstantní váha s dvěma ploutvemi, která je fyzicky náročnější a ve které Pavel Soukup posunul stávající národní rekord o čtyři metry na 76 metrů a skončil sedmý v celkovém pořadí. Jarmila Slovenčíková překvapila snad úplně všechny tím, že pro svůj ponor do 62 m nepoužila extra dlouhé freedivingové ploutve, ale jen krátké „najády“. Poslední den závodu pak v disciplíně free immersion Pavel Soukup opět posunul národní rekord, tentokrát o krásných 7 metrů na hodnotu 82 metrů, což stačilo na celkové osmé místo v pořadí. Oběma závodníkům patří velký dík za reprezentaci České republiky.

Výjezd na mistrovství světa by nebyl možný bez významné podpory Svazu potápěčů České republiky, kterému patří obrovský dík za důvěru a perfektní spolupráci.

Výsledky CMAS MS v hloubkových disciplínách nádechového potápění 2019

CNF ženy CNF muži 1. místo: Alessia Zecchini (ITA) 72 m WR 1. místo: Alexey Molchanov (RUS) 85 m WR 1. místo: Nataliia Zharkova (UKR) 67 m 2. místo: Abdelatif Alouach (FRA) 82 m 3. místo: Jessea Lu (PRC) 60 m 3. místo: Thomas Bouchard 80 m

CWT ženy CWT muži 1. místo: Alenka Artnik (SLO) 113 m WR 1. místo: Alexey Molchanov (RUS) 125 m WR 1. místo: Alessia Zecchini (ITA) 113 m WR 2. místo: Andrey Matveenko (RUS) 115 m 3. místo: Nataliia Zharkova (UKR) 102 m 3. místo: Daniel Koval (USA) 108 m 7. místo: Jarmila Slovenčíková (CZE) 80 m 3. místo: Samo Jeranko (SLO) 108 m 9. místo: Pavel Soukup (CZE) 88 m

CWT BI-FINS ženy CWT BI-FINS muži 1. místo: Nataliia Zharkova (UKR) 93 m WR 1. místo: Alexey Molchanov (RUS) 110 m WR 2. místo: Alenka Artnik (SLO) 88 m WR 2. místo: Abdelatif Alouach (FRA) 103 m 3. místo: Chiara Obino (ITA) 85 m 3. místo: Vincenzo Ferri (ITA) 98 m 12. místo: Jarmila Slovenčíková (CZE) 62 m 7. místo: Pavel Soukup (CZE) 76 m NR

FIM ženy FIM muži 1. místo: Alessia Zecchini (ITA) 92 m WR 1. místo: Alexey Molchanov (RUS) 118 m WR 2. místo: Nataliia Zharkova (UKR) 90 m 2. místo: Samo Jeranko (SLO) 105 m 3. místo: Jessea Lu (PRC) 88 m 2. místo: Andrey Matveenko (RUS) 105 m 8. místo: Pavel Soukup (CZE) 82 m NR

Disciplíny zařazené do programu CMAS MS CNF – konstantní váha bez ploutví – fyzicky nejnáročnější disciplína, při které závodník sestupuje a vystupuje pouze za pomocí vlastních sil (bez ploutví). Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny. CWT – konstantní váha s monoploutví, kdy potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí monoploutve. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny. DYN Bi-Fins – konstantní váha se dvěma ploutvemi, při které potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí dvou ploutví, delfíní kop není povolen. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny. FIM – free immersion - závodník se snaží o dosažení maximální hloubky bez pomoci jakéhokoliv propulsního vybavení (ploutve, monoploutev). Přitahování za sestupové lano je povoleno.

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 62 - 5/2017 - září/říjen
č. 62 - 5/2017 - září/říjen
Ve 43. týdnu vyjde další číslo potápěčského časopisu Buddy Potápění č. 62 (5/2017). Časopis je...
více z e-shopu
reklama pravni poradna zdarma, zpozdeny let