Zemřel nejstarší aktivní potápěč Vladimír Král (84 let)

04. února 2017
potapec vladimir kral

Smutná zpráva dorazila dne 3. února 2017. Zemřel pan potápěč, nejstarší aktivní potápěč v České republice, pan Vladimír Král, který by letos oslavil již 85. narozeniny. Upřímnou soustrast rodině.

O Vladimírovi vyšel v časopisu BUDDY Potápění v roce 2015 článek. Kopíruji text níže:

medailon nejstaršího aktivního českého potápěče Vladimíra Krále (84 let)

Počátky mé potápěčské kariéry sahají až do roku 1955. Vzpomínám si, že úplně první ponor byl jen na nádech, tehdy totiž nebylo k opravdovému potápění nic k mání. Sháněli jsme i obyčejné lahve. Někde se nám podařilo obstarat dýchací výbavu pilota z MIGu, lahve jsme plnili kyslíkem ze svařovací lahve místo vzduchu. Tehdy muselo být vše pod kontrolou režimu, a proto jsme založili nejdříve vodácký svazarmovský klub a na jednom mistrovství v jízdě na pramici jsem poznal pplk. Gazdíka, který pracoval na ÚV Svazarmu. Velmi důležitý člověk, fandil nám, byl to starý fronťák od Dukly. Někdy v roce 1959 prosadil organizování prvního kurzu instruktorů, který se konal ve Mšeně u Mělníka. Ale ještě před tím jsem měl v roce 1958 (jako jediný) možnost zúčastnit se v Lipsku jiného kurzu, který byl specializovaný na „kyslíkáče“.

Na kurzu ve Mšeně jsme používali vzduch z přístroje Medi 713, měli tam tehdy pouze dva kusy a lahve o obsahu pouhých čtyř litrů. Tehdy tam byli vyškoleni první instruktoři, některá jména si ještě pamatuji, jako např. Kříž, Zýka z Plzně, bratři Beránkové z Ostravy a jiní. Stali se z nás krajští instruktoři a získali jsme každý jeden kus Medi 713. Vzduch jsme tehdy získávali stále jen z Technoplynu anebo přepouštěli již zmiňovaný kyslík ze svařovacích lahví. Naše první „zkušenosti“ byly velmi divoké, žádné neopreny tehdy u nás nebyly, a tak se doma upravovalo kdeco. V té době bylo v celé republice maximálně 100 potápěčů!

potapecska stara fotka

Naše první ponory probíhaly po roce 1959 v zátoce u Mělníka, dále v jednom rybníku u Mšené Lázně. A naše vybavení? Opravdový zážitek, ploutve „hydroslipky“, masky dělané doma a žádný kompenzátor. V roce 1960 jsem organizoval krajský kurz, který se konal v Karlových Varech - Sedlci. Přijeli tam lidé z celé karlovarské oblasti. K dispozici jsme měli 40 l lahev se vzduchem. Dosud mám doma historickou „dotlačovací“ pumpu, pomocí které jsme dotlakovávali ručně dva přístroje Medi 713. Potom jsme se účastnili různých závodů a všichni z oboru jsme se vzájemně znali. Nejvíce jsme se potápěli v okolí Karlových Varů, byl zde bývalý uhelný lom a lom kaolinový, kde byla hloubka maximální hloubka 40 m, ale my se v průměru potápěli do 15 m, a voda byla dokonce i čistá. Až v roce 1961 napustili u Chebu nádrž Jesenice. Zde jsem organizoval různá mistrovství a kurzy, a vybudovaná potápěčská základna tu slouží dodnes.

Vzpomínám si rovněž na první mistrovství republiky, které se konalo na přehradě Chřibská u České Lípy. Často se mne ptají, kde jsem byl nejhlouběji. Tak to bylo v Savudrii a hodnota hloubky byla 56 m, na Hincovu plesu dokonce 61 m, ale jinak maximálně do 40 m. Nejraději mám ponory okolo 15 metrů. Během mé aktivní činnosti nedošlo k žádné smrtelné příhodě až na jednu výjimku. Již zmiňovaný Zýka z Plzně utonul při ponoru pod ledem na nádech (v roce 1975), našel jsem jej právě já a to až po dvou měsících.

Během mého života jsem navštívil řadu lokalit, nejraději se potápím na Mallorce u mého syna, nemohu zapomenout na snad nejkrásnější ponory na Bali, ale též i izraelský Eilat byl fantastický, kde jsem se pod vodou setkal i s delfíny. V září 2015 jsem absolvoval tři ponory na Mallorce, a prozatím poslední ponor do 15 m se uskutečnil u nás na Jesenici.

Jsem šťastný, že jsem naučil milovat tento sport řadu dětí, jsem spokojen, že se nikdo nezranil a neutopil, a že jsem naučil potápět se i mé dvě manželky a děti, a že jsem stále ještě schopen vstoupit do vody a znovu a znovu zažít ten neopakovatelný zážitek stavu beztíže pod vodou.

Pohřeb proběhne dne 10. února v Karlových Varech

.

Čest jeho památce! redakce časopisu BUDDY.

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama pojistovna ERGO
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 40 - 1/2014 - leden/únor
č. 40 - 1/2014 - leden/únor
V č. 40 (1/2014) najdete články o potápění na Slovensku, ve Španělsku, v Německu, na Maledivách,...
více z e-shopu
reklama pravni poradna zdarma, zpozdeny let