Titanový úžasňák Descent Mk1

26. září 2018
garmin descent mk1 test buddy

Multifunkční počítač pro outdoorové sporty i potápění + chytré hodinky.

Volné nebo přístrojové potápění, potápění se vzduchem nebo směsmi, snadné plánování ponorů s výpočtem celkového potřebného času, včetně dekompresních časů a hloubek, měření srdečního tepu pod vodou pomocí optického měření nebo pomocí hrudních pásů, orientace pod vodou pomocí 3D kompasu, zvukové a vibrační alarmy, podsvícený displej, funkce ukládání místa ponoru a vynoření. garmin descent mk1 test buddy

Test počítače GARMIN

Počítač Garmin Descent Mk1 ve verzi titan jsme měli k dispozici přes tři měsíce. Vyzkoušeli jsme ho tak jak při potápění pod ledem ve sladké vodě o teplotě 4o C, tak i v mořské slané vodě o 25o C. Kromě potápění si člověk rychle a snadno zvykne na využívání x jeho dalších funkcí, které začne rád používat. Tento počítač neslouží jako jiné typy potápěčských počítačů pouze potápěčům a jen pod vodou. Ale nabízí uživatelům mnoho dalších funkcí, které jsme během zkušebního testování neměli možnost ani všechny vyzkoušet.

Namátkou jsme ho vyzkoušeli při běhu, freedivingu, plavání, turistice, golfu, lezení a squashi. Velkým překvapením pro mě bylo třeba ve funkci golf nahráním hřišť v našem okolí včetně jednotlivých jamek, počtem parů a dalšími nabitými informacemi o hraní každé jamky. I v běžném životě příjemně překvapil, zejména ohromující jsou mapy a navigace, krokoměr, měření srdečního rytmu, spalování kalorií, kontrola denní aktivity a zátěže, kompas pro suchozemce, čtení zpráv SMS z mobilu, kvalita spánku a jiné. Je toho opravdu řada. garmin descent mk1 test buddyJde vlastně o první potápěčský počítač v podobě klasických hodinek, který nabízí kombinaci funkcí potápěčského počítače, všestranného GPS sportesteru, mapové GPS navigace a chytrých hodinek s vynikající výdrží a odolností. My se zaměříme na funkce, které se nám hodí zejména k potápění nebo cestování za potápěním. A jakému typu potápěče je určen? Vskutku všem, od freediverů, rekreační a začínající potápěče, přes hloubkové až k technickým potápěčům. Volit směsi si můžete totiž, jak chcete, libovolně. Počítač vás nijak neomezuje a nelimituje v tomto směru, není určen jen pro potápění se vzduchem. Skvělá zpráva.

Funkce

GARMIN přichází s úplnou novinkou, která mile potěší i nás, potápěče a freedivery. Descent Mk1 je první potápěčský počítač na zápěstí, který nabízí integrovaný GPS přijímač a barevné mapy. Můžete si tak zaznamenat vstupní a výstupní bod ponoru, následně se graficky vše ukládá jak do počítače na ruce, tak do aplikace Garmin Connect jak v mobilním telefonu, tak i na tabletu či stolním počítači přes web https://connect.garmin.com/

garmin descent mk1 test buddy

Můžete si tak uložit i pozici/waypoint (bod zájmu), které budete chtít mít poznamenané v aplikaci či později najít s GPS souřadnicemi. Vše díky programu BaseCamp.

Kromě map a navigace každý ocení kompas (jsou tam dva kompasy, jeden na souš a jen pod vodu s rozdílnou grafikou). Při zapnutí funkce kompas můžete současně sledovat i hloubku, čas ponoru a teplotu vody.

Při ukončení ponoru se automaticky zapne grafika počítače na obrazovku s hodinami, délkou ponoru, max. hloubkou, srdečním tepem, teplotou a sleduje váš povrchový interval, abyste nešli do vody předčasně.

garmin descent mk1 test buddy

Luxusem je další funkce počítače je funkce „Příliv/Odliv“, což ocení řada potápěčů, divemasterů a instruktorů u moře kdekoliv na světě. Dají se stáhnout přes aplikaci aktuální data přílivu na smartphone a pak i je máte i off line k dispozici na sedm dní.

Současně je tam funkce, kterou jsme rovněž využili, a tou je čas do západu slunce. Počítač slouží i jako LogBook, který zaznamenává všechny informace z ponoru: max. hloubku, průměrnou hloubku, teplotu, čas ponoru, datum, dýchací směs, typ vody, konzervatismus výpočtu dekomprese, PO2, N2/He, CNS, stav baterie. Celkově si můžete nastavit všechny funkce před ponorem, ale i během ponoru. Plánování každého ponoru je tak jednoduché a rychlé bez nutnosti dalších pomůcek. K dispozici je i graf ponoru s hloubkou a časovými úseky, teplotou vody a naším srdečním rytmem. Na počítač je dobře vidět i pod vodou, a to nejen v moři, ale i v slapské tmavé vodě při viditelnosti dva metry.

garmin descent mk1 test buddy

Počítač má i funkci výškoměru a barometru. Obě funkce se dají dobře využít i mezi potápěči. Nemůžete-li najít svůj mobil, počítačem si na něj můžete zavolat.

Grafika a data

Vše se ukládá do náramkového počítače (16GB paměť vnitřní = cca. 10 000 ponorů) a následně synchronizuje přes Bueltooth do smartphonu i do webového programu. Ke grafice ponoru si můžete přidat fotografie lokality, můžete doplnit každý ponor řadou informací, např. ohledně použitého olova, jména vašeho buddyho, použitého obleku a jiné výstroje a výbavy, nastavení PO2 ad. Celkové ponory s fotografiemi, grafy a informacemi máte uložené a současně můžete snadno poslat na e-mail nebo sdílet s přáteli.

garmin descent mk1 test buddy

Pro sportovce a outdoorové nadšence

Sportovní funkce hodinek můžete využít pro řadu sportů. Pro každý sport mají hodinky k dispozici samostatný sportovní profil, který má k dispozici specifické funkce a pamatuje si svoje individuální nastavení. Hodinky například při běhu měří tempo v min/km, na kole rychlost v km/h. Pokud je vezmete v zimě na sjezdovku, umí rozpoznat a automaticky pozastavit stopky při jízdě lanovkou a cestou z kopce měřit vzhledem k vyšším sklonům 3D rychlost a 3D vzdálenost. V bazénu hodinky automaticky rozeznají plavecký způsob a změří tempo, čas a například počet záběrů ruky.

garmin descent mk1 test buddy

První potápěčský a multifunkční počítač Garmin Descent Mk1 ve verzi Sapphire Silver koupíte již za 25 990 Kč. Verze s černým titanovým řemínkem a titanovou lunetou je dražší. Není to málo, ale za to vše, co nám nabídnou, to není ani zase moc. Vezměte si, že vám nahradí náramkové hodinky, sportester, potápěčský počítač, kompas, navigaci s mapami a jiné samostatné přístroje a zařízení. Když si spočítáte, kolik jste dali za jednotlivá měřící zařízení, zjistíte, že jejich cena byla daleko vyšší, než tady. Baterie v těchto chytrých hodinkách vydrží opravdu dlouho, nabíjeli jsme 1x týdně a to jsme zatěžovali hodinky zkoušením a lovením v aplikacích opravdu hodně. Test počítače vyšel na výbornou, není nic, co bychom mu mohli vytknout, proto ho můžeme s klidným srdcem doporučit všem potápěčům a sportovním nadšencům. V balení najdete i řemínek kovový na běžné nošení, gumový pod vodu na neopren, delší verzi k suchému obleku a je možný i hrudní pás a jiné doplňky.

garmin descent mk1 test buddy

Souhrn:

• Automatický záznam potápěčských aktivit • Vysoce citlivý GPS/GLONASS přijímač • Tříosý kompas, výškoměr, hloubkový a teplotní senzor, gyroskop • Optický snímač pro měření srdečního tepu • Multisportovní profily pro běh, jízdu na kole, plavání, lyžování, golf a další • Intuitivní a snadné plánování ponorů přímo na displeji hodinek • Dostupná aplikace pro plánování ponorů včetně výpočtu dekompresních přestávek • Profily pro různé druhy potápění: Single-gas, Multi-gas, Gauge, Apnea a Apnea hunt • Stopky s upozorněním na čas, po který je zakázáno létat • Volitelně nastavitelné kombinace zvukových a vibračních alarmů • Intuitivní prostředí se zobrazením: hloubky, času ponoru, teploty, NDL/TTS, poměru sestupu/výstupu, směs, PO2, N2 zátěž, informace o dekompresních zastávkách a další • Odolné pro ponoření do 100 m dle normy EN 13319 • Výdrž akumulátoru až 21 dní v režimu hodinek, až 30 hodin v úsporném UltraTrac GPS módu • Tréninkový on-line deník Garmin Connect je k dispozici jako mobilní aplikace pro iOS, Android nebo jako webová aplikace pro klasický počítač.

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 22 - 1/2011 - leden/únor
č. 22 - 1/2011 - leden/únor
Podvodní fotografie - speciál BUDDY 22 V čísle najdete články o potápění ve Francouzské...
více z e-shopu
reklama tusa.nl