TEST KAMERY POD VODU: LAMAX X10 Taurus do 40 m

07. února 2017

Česká značka LAMAX Electronics v minulém roce spustila prodej dvou zajímavých akčních kamer, které jsme měli možnost testovat, a recenze dopadly velmi dobře. Tentokrát jsme měli možnost vyzkoušet předsériový kousek jejich nového vrcholu nabídky, totiž akční kameru X10 Taurus.

kamera LAMAXTestovali jsme za Vás

LAMAX X10 Taurus

X10 je první kamerou od Lamaxu, která umožňuje nahrávat nativní 4K videa při 30 snímcích za vteřinu. K tomu je ale potřeba pořádně silný hardware, což Taurus do puntíku splňuje. Obraz je tak snímán na CMOS senzor IMX117 od Sony a samotné zpracování obrazu pak zajišťuje nový čipset Ambarella A12. Z hlediska použitého HW tak nelze než chválit. Ani další specifikace nejsou k zahození, Taurus totiž nabídne Wi-Fi s vlastní aplikací pro iOS i Android, širokoúhlou čočku se záběrem 170°, 2“ integrovaný LCD displej s velmi jemným rastrem. Nechybí ani dálkový ovladač, který slaví v případě Lamaxu premiéru.

ODSTAVEC]Nedílnou součástí značky LAMAX a jejich kamer je velké množství příslušenství přímo v základním balení. Na tom se nic nemění ani u Taurusu, který nabízí rovnou 20 ks příslušenství včetně celkem netradiční čelenky a plováku do ruky, který dobře poslouží i jako malá „selfie tyč“. Součástí balení je samozřejmě i vodotěsné pouzdro, které umožňuje akční kameře navštívit hloubky až 40 metrů.

kamera LAMAX

Z hlediska video-parametrů dokáže X10 nahrávat nádherně vypadající a dostatečně prokreslená videa jak ve 4K při 30 snímcích za vteřinu, tak i v nižších rozlišeních, kde se počet snímků násobně zvyšuje. Při 2.7K jde už o 60 fps (frames per second, pozn. Red) a při stále nejpoužívanějším 1080p již 120 fps. V tomto režimu tedy lze video 4x zpomalit a stále dostat naprosto plynulý záběr s plnotučnou snímkovou frekvencí. Třešničkou na dortu je pak HD rozlišení s královskými 240 obrázky za vteřinu. Zde už se sluší Lamaxem inzerované označení „Super slow motion“ jelikož v tomto režimu je možné záběr zpomalit 8x. Z funkční výbavy stojí za zmínku především funkce timelapse, tedy časosběr. Ten umí X10 pořizovat jak formou fotografií, tak i videa zpracovaného přímo v kameře. Zajímavá je rozhodně funkce Nightphoto. Za touto zkratkou se skrývá režim dlouhé závěrky, uživatelům zrcadlovek notoricky známý termín. Taurus v podstatě umožňuje zvolit manuálně délku osvitu čipu a vytvářet tak efektní fotografie za nízkého osvětlení. Samotné fotografie si zaslouží malé pozastavení. Kvalita šla totiž oproti dříve testovaným kouskům rapidně nahoru a nebudeme daleko od pravdy, když označíme Taurus za nejlépe fotící akční kameru na trhu. Množství detailů je na velikost senzoru prostě nevídané. A jak se tedy X10 používá? Velmi příjemně. Díky výkonným komponentům kamera velmi rychle startuje a reaguje na podněty bez jediného zaváhání. Pohyb skrze menu kamery je intuitivní a položky tam, kde je čekáte. Mimochodem celé menu kamery je kompletně v češtině.

Samotné natáčení je pak, jak je u moderních akčních kamer tradicí, velmi snadné. Nejčastěji jsme používali režim 4K a jak jsme již zmínili, Taurus natáčí v maximálním rozlišení opravdu nádherně. Díky dobré světelnosti objektivu a senzoru Sony IMX117 s vysokým dynamickým rozsahem téměř nelze v záznamu nalézt stopy po přesvětlených či příliš tmavých místech. Tuto chválu lze aplikovat i na další rozlišení, stejně tak jako dostatečně ostrý obraz a plynulost snímání.

Tím se dostáváme k další velmi pozitivní funkci, a to stabilizaci obrazu EIS, ta je funkční v režimu Full HD a funguje bez výhrad. Záznamu se dostává filmového „feelingu“ a velmi se podobá výsledkům dosaženým při použití externích stabilizátorů a gimbalů.

Pořízené video i fotografie patří rozhodně ke špičce současného trhu, ale co záznam zvuku? Nezklame. Oproti poslednímu modelu X8 Electra je násobně hlasitější a umožní kvalitní záznam i uvnitř vodotěsného pouzdra. Právě díky povedenému vodotěsnému pouzdru se Taurus cítí pod hladinou jako doma, což dokazuje i námi testovaná odolnost pouzdra. To s námi bez vytopení vydrželo i hluboko udávanou hranici 40 metrů. K výborným záznamům ponorů pomáhá i výše zmíněná stabilizace, která bez problému funguje i v tomto režimu X10 Taurus je povedený kousek, který si v ničem nezadá se současnými špičkami trhu. Obrazově se vyrovnává značně dražší konkurenci a přidává oproti ní mnoho příslušenství, povedenou mobilní aplikaci a jak je u Lamaxu zvykem, také dvě baterie v balení. Každá z nich zvládne navíc díky kapacitě 1050 mAh nahrát zhruba 100 minut Full HD videa.

X10 Taurus se hodí jak pro profesionály, tak i nadšené amatéry, kteří v kameře za 6690,- získají spolehlivého pomocníka, který navíc za nepříliš vysokou cenu přináší to nejlepší, co současný hardware akčních kamer nabízí.

Technické parametry LAMAX X10 Taurus • Vodotěsné pouzdro do 40 metrů • Nativní 4K 30 fps • Full HD 120 fps • Integrovaný 2“ displej • Wi-Fi a dálkový ovladač • Účinná stabilizace obrazu EIS • Night photo • Časosběrné video i foto

Kompletní informace naleznete na www.lamax-electronics.com

Diskuse

celkem komentářů: 1 vložit komentář
Matouš Kostalek 9. února 2017 13:01:22
Dík za recenzi :) váhal jsem kterou kameru vybral. Nakonec asi vemu tuto.

reklama www.iqsub.cz/
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 29 - 2/2012 - březen/duben
č. 29 - 2/2012 - březen/duben
V druhém letošním čísle časopisu Buddy Potápění (č. 29) se dočtete o potápění v rakouském Traunu, v...
více z e-shopu
reklama www.clear-point.cz