O pojištění do zahraničí pro potápěče s ředitelem pojišťovny ERGO, Ing. Pavlem Šuranským

25. srpna 2016
Ing. Pavel Šuranský při potápění na Kubě

Ing. Pavel Šuranský je člen představenstva pojišťovny ERGO a rovněž aktivním potápěčem. Proto jsme se na něj obrátili s několika dotazy, jejichž odpovědi budou naše čtenáře a další potápěče bezesporu zajímat.

Pane řediteli, jelikož jste sám obdivovatelem podmořského světa, ale také současně ředitelem jedné z pojišťoven, která pojišťuje české potápěče, máte možnost vidět pojistné události z obou stran, jak z pohledu klienta, tedy potápěče, tak z pohledu pojišťovny, která pomáhá pojištěným potápěčům s řešením situace, do které se dostali, tedy z pohledu pojišťovny.

ROZHOVOR S ŘEDITELEM POJIŠŤOVNY ERGO, Ing. Pavlem Šuranským

Domnívám se, že Vaše odpovědi budou pro naše čtenáře nejen zajímavé, ale i důležité a pomůžou jim lépe se zorientovat ve složité problematice pojištění potápění.

1. Kolik ročně řešíte případů, událostí spojených s úrazy a nehodami Čechů v zahraničí?

Nechci zde uvádět přesný počet případů, ale obecně lze konstatovat, že pojistné události spojené s nehodami či úrazy našich klientů v zahraničí činí zhruba 35 % ze všech pojistných událostí z cestovního pojištění. Zbývajících 60 % činí onemocnění klientů v zahraničí a řádově 5 % představují škody z odpovědnosti. A pokud chceme dodat ještě další číslo, tak důležitější než počet škod řešených pojišťovnou je v tomto případě počet případů, jenž řeší námi využívaná asistenční služba. A těch je ročně přes 210 tisíc.

2. Odhadnete nebo máte přesná čísla, jak finančně nákladné je v průměru ošetření Čechů v zahraničí, spojené s těmito nehodami?

Průměrné pojistné plnění z těchto nehod činilo na jednu škodu za rok 2015 zhruba 25.000 Kč. Jako běžné poranění při letních pobytech u moře bych uvedl šlápnutí na mořského ježka, kde se výše plnění obvykle pohybuje okolo 5.000 Kč. U pojistných událostí potápěčů je průměrné plnění ve výši zhruba 70.000 Kč. Při kolapsu při potápění jsme však za klienta hradili i náklady ve výši 450.000 Kč. Ještě podstatně více nákladné většinou bývají poranění způsobená při dopravních nehodách, kde se pohybuje výše plnění i nad 1.500.000 Kč. A úplně nejdražší jsou vážnější úrazy spojené s poraněním páteře, k nimž mj. dochází také u vody. Typicky špatně vyměřeným skokem s následným nárazem. Zejména pokud k podobným zraněním dojde v USA či dalších zemích s nákladnou lékařskou péčí, tak známe nejen z praxe naší pojišťovny případy s celkovými náklady přes 4 miliony Kč.

3. Jaký produkt byste Vy osobně coby potápěč doporučil od Vaší pojišťovny našim čtenářům – zejména tedy potápěčům a potápěčské komunitě?

Rozhodně cestovní pojištění, kde jako skutečně jedni z mála pojišťoven na trhu nabízíme připojištění potápění i nad 40m hloubky ponoru, v obtížném terénu jako jsou vraky, jeskyně a v ceně tohoto pojištění hradíme i pobyt v přetlakové komoře. Kromě toho je důležité zmínit, že u nás je základem pro každého klienta vždy komplexní cestovní pojištění a výše popsané připojištění potápění je doplňkem navíc. Což v praxi znamená, že klient je dostatečně chráněn i v případě nepotápěčského problému. Z praxe vidíme, že třeba autonehoda či zmíněný nešikovný skok do vody spojený se zraněním páteře představuje vyšší riziko a s tím spojené náklady za ošetření, než poranění při potápění. Klient tedy nemusí sjednávat dvě smlouvy a vše má u nás pohodlně zahrnuto v jednom balíčku.

4. Jako potápěč jste byl někdy osobně přítomen nějaké potápěčské nehodě a jejího řešení?

Musím to doslova „zaklepat na dřevo“ zatím jsem nic takového ve své blízkosti nezažil. Ale i tak se na cesty a zejména na ty spojené s potápěním vždy pojišťuji. Už jsem si totiž sám vyzkoušel jak moc je potřeba mít nejen dobrou cestovní pojistku, ale hlavně kvalitní asistenční službu, která Vám nejen pomáhá a aktivně radí v dalším postupu, ale také průběžně konzultuje další postup s lékaři u nás doma v Čechách. Přitom v mém případě nešlo o žádný vážný úraz, ale „jen“ o otřes mozku dítěte na lyžích.

5. Jaké jsou nejčastější chyby klientů při potápění a celkově při aktivitách spojených s vodou?

Rozhodně se necítím dostatečně vybavený statistickými informacemi k tomu, abych na tuto otázku mohl 100% objektivně odpovědět, ale obecně ze své osobní zkušenosti i z praxe naší pojišťovny mohu říci, že nejčastěji jde o podcenění aktuální situace. Nezáleží už pak ve výsledku na tom, zda příčinou problémů nakonec bylo špatné počasí nebo aktuální stav vody (například proudy, teplota či viditelnost) nebo špatný odhad našich sil či zdravotního stavu nebo jsme u potápění mávli rukou nad nějakým nedostatkem výstroje. Spojovací článek v podobě špatného odhadu či podcenění rizik je ve všech případech stejný.

Osobně jsem třeba zažil situaci, kdy jedné dvojičce z naší 6členné skupiny potápěčů těsně před ponorem vyklouzly lahve z popruhu a zůstaly tam viset za ventil, protože oba podcenili kontrolu výstroje. Přitom šlo o poměrně náročný ponor v silném proudu, kdy jsme do vody šli s negativním vztlakem, protože se bylo nutné okamžitě prudce zanořit při současném plavání napříč proudem. Vzhledem k tomu, že jsme seskakovali pozadu z nafukovacího zodiacu, tak jsme si této chyby všimli opravdu jen náhodou a přitom hned mohlo být takříkajíc „zaděláno“ na nehodu.

6. Jakou nejabsurdnější pojišťovací událost jste měli možnost řešit?

Samozřejmě, že se občas stávají až neuvěřitelné příhody, ale určitě pochopíte, že je z etických důvodů nemohu takto veřejně popisovat. Ale abych Vaše čtenáře neošidil o historku z praxe, tak mám jeden skutečně hodně pikantní případ, který se přihodil v jiné pojišťovně. Klient totiž hlásil poranění penisu při sexu z důvodu neobvykle drsných sexuálních praktik jeho partnerky. Takže jak vidíte praxe i v tak zdánlivě nezáživném odvětví jako je pojišťovnictví, může být velice pestrá.

7. Co byste na závěr našim čtenářům doporučil z pohledu své pozice člena představenstva pojišťovny a současně jako potápěč?

Vím, že to může znít jako klišé, ale začnu určitě od obecné rady. Základem je podle mne vždy opatrnost a dodržování pravidel. U potápění k tomu řadím i takovou zdánlivou maličkost jako je důkladná předponorová kontrola výstroje, do níž se samozřejmě často ostříleným mazákům nechce. Pokud k tomu aplikujete zdravý selský rozum, tak máte šanci předejít 99 % možných nehod a problémů. Bohužel zůstává to poslední procento a také fakt, že svět kolem nás není ideální. Já sice mohu dodržovat pravidla, ale to neznamená, že je bude respektovat i mé okolí. Proto rozhodně k bezpečné výbavě na cesty vždy přibalte dobré cestovní pojištění. Nejlépe to naše.

Děkujeme za rozhovor. Michaela Sládková za čtenáře časopisu Buddy Potápění

Foto: P. Šuranský při potápění na Kubě (2016), archiv P. Šuranského

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama ergo pojistovna
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 42 - 3/2014 - květen/červen
č. 42 - 3/2014 - květen/červen
Koncem 26. týdne vyjde další číslo časopisu V čísle 42 BUDDY Potápění najdete články o lokalitách...
více z e-shopu
reklama pravni poradna zdarma, zpozdeny let