HRANICKÁ PROPAST JE NEJHLUBŠÍ ZATOPENOU JESKYNÍ NA SVĚTĚ

03. října 2016

Tisková zpráva k hloubkovému průzkumu Hranické propasti a dosažení nové maximální hloubky -404 m.

V úterý dne 27. září 2016 proběhla na Hranické propasti akce zaměřená na hloubkový průzkum. Akci pořádali členové České speleologické společnosti ZO 7-02 Hranický kras ve spolupráci s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky – pracoviště Olomouc, s příslušníky odboru speciálních potápěčských činností a výcviku PČR a týmem Bartolomieje Gryndy z firmy Gral Marine, která zapůjčila na hloubkový průzkum dálkově řízeného podvodního robota s obsluhou. Při vlastní akci Krzysztof Starnawski provedl natažení vodící – orientační šňůry z prostor Zubatice k restrikci Mikado do cca 200 m hloubky. hranicka propast Následovalo nainstalování kladek pro vodící kabel robota na hladině a v prostorách Zubatice v hloubce kolem 60 metrů, odkud už robot sestupoval sám Liftem I do restrikce Mikádo, řízený z hladiny Bartolomiejem Gryndou. Dále robot pokračoval podle „měřících“ šňůr umístěných v Liftu II Krzysztofem Starnawskim při předchozích akcích do hloubky 370 m, kde operátor robota opustil vodící šňůru a pokračoval „pocitově“ do hloubky podél stěny. V maximální dosažené hloubce 404 m musel být průzkum ukončen z důvodu dosažení konce vodícího kabelu robota.

Vlastní popis akce a označení nově objevených prostor bude zveřejněn po zpracování a vyhodnocení nasbíraných dat na stránkách www.hranickapropast.cz.

Podvodní fotografie Krzysztofa Starnawského a robota s umístěním kladky je možné shlédnout na www.nationalgeographic.com

Za celý tým speleopotápěčů Michal Guba. Česká speleologická společnost ZO 7-20 Hranický kras

Nákres: www.hranickapropast.cz

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama Vase naroky na zpozdeny let Pravo na vasi strane ZDARMA
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 60 - 3/2017 - květen/červen
č. 60 - 3/2017 - květen/červen
Aktuální číslo Buddy Potápění č. 60 (3/2017) vyjde ve 24. týdnu. Co v něm najdete, o čem se...
více z e-shopu
reklama pravni poradna zdarma, zpozdeny let