Gastonův memoriál 2020

30. srpna 2020
potapeni

Gastonův memoriál 2020. Již potřinácté se sešli dálkoví plavci v Ústí nad Labem pod Střekovským zdymadlem, aby účastí na jednom z nejdelších plaveckých závodů v Evropě uctili památku lachtana Gastona, který uhynul při povodních v roce 2002. Ten ovšem putoval řekou Labe z pražské ZOO až do Drážďan a urazil bezmála 300 km.

Historie tohoto závodu ale sahá až do sedmdesátých let minulého století, kdy se závod z Ústi n. Labem do Děčína plaval jako závod v ploutvovém plavání pod hlavičkou Svazarmu a s názvem „Maratón vítězství“ S odkazem na tento závod a jako vzpomínku na vynikajícího závodníka v ploutvovém plavání Jardu Šírka, který v tomto závodě dvanáctkrát zvítězil, ponechali organizátoři Gastonova memoriálu kategorii „ploutve“.

V roce 2008 se dvanáct děčínských vodních pólistů a triatlonistů rozhodlo tuto trať „na pohodu“ odplavat. Název „Gastonův memoriál“ vznikl den před tím v restauraci U Gastona a celá akce byla spíš plaveckou recesí do té doby, než Marek Peterka ( úspěšný děčínský triatlonista ) pronesl památnou větu“ „ Je mi jedno jestli závodíte nebo ne. Já chci být první!“ Od té doby je Gastonův memoriál závod se vším všudy.

potapeni

Letošní ročník byl ovšem výjimečný nejen rekordní účastí ale i zastoupením zahraničních plavců. A tak výklad tratě musel být často tlumočen do němčiny či angličtiny. Nejvíce želízek v ohni ale mělo Polsko.

A polští plavci také obsadili první tři místa v mužské kategorii plavců. Jejich tempu po celých 25 km nestačil ani Václav Šonka ( Blueseventy .eu ) ani Michal Spurný ( PK Česká Lípa ) , kteří v minulosti pravidelně stáli na stupních vítězů. V ženské kategorii plavkyň obhájila své každoroční prvenství Renata Nováková ( SCPAP) před Abhejali Bernardovou ( Sri Chinmoy Marathon Team ) a Zuzanou Procházkovou ( 1. PKO Praha ) Nejrychlejší čas 3 hod 27 sec. ovšem zaznamenala časomíra Lukáši Pilnému , nadějnému orientačnímu potápěči , který přeplaval v této kategorii čerstvého pokořitel e kanálu La Manche Jakuba Valníčka (1. PKO Praha ) i držitele traťového rekordu Gastonova memoriálu Tomáše Kolegara ( PK Česká Lípa )

A vývoj závodu je již poslední léta stále stejný. Po startovním výstřelu skupinka těch nejrychlejších plavců nasadí vražedné tempo a začne se ostatním vzdalovat a tak v polovině trati je startovní pole „roztažené „ na několik kilometrů. Doprovodné lodě pak mají skutečně těžký úkol uhlídat bezpečnost plavců a postarat se jim o pravidelný přísun tekutin a energie.

Velký dík tak patří posádkám lodí Povodí Labe s.p. a dobrovolným hasičům Horní Žleb, kteří se už stali nedílnou součástí tohoto plaveckého závodu. Z bezmála stovky účastníků pak pouze dva plavci závod nedokončili , což je na tak těžký závod výborný výsledek.

A ti co se umístili na stupni vítězů obdrželi kromě jiných cen i vstupenky do pražské ZOO aby mohli osobně pozdravit potomky lachtana Gastona. Jeho památka tak bude žít dále společně s tímto krásným závodem.

potapeni

Muži - plavci 1. Tadeusz Gołembiewski (Cityzen Poznań ) 3:04:23 2. Grzegorz Monczak ( 3WILL ) 3:04:23 3. Marek Rother (WKS Śląsk ) 3:07:45 Ženy – plavci 1. Renata Nováková ( SCAPP) 3:23:45 2. Abhejali Bernardová ( Sri Chinmoy Marathon Team ) 3:24:35 3. Zuzana Procházková ( 1. PKO Praha ) 3:25:05

Muži – ploutve 1. Lukáš Pilný 3:00:27 2. Tomáš Kolegar ( PK Česká Lípa ) 3:08:24 3. Jakub Valníček (1. PKO Praha ) 3:11:51 Ženy – ploutve 1. Eliška Šimůnková 3:09:00

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama časopis Potápěč Buddy
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
reklama tusa.nl