Farmy na chobotnice? To jako vážně?

07. října 2022
chobotnice potapeni buddySvětový den chobotnic: Nevládní organizace se spojily a požadují zákaz krutého velkochovu chobotnic v EU

Tisková zpráva CIWF Česko, 7/10/2022

U příležitosti letošního Světového dne chobotnic spojily své síly nevládní organizace nejen z Evropy v čele s Compassion in World Farming. Tato skupina 37 organizací a odborníků zaslala společný dopis Evropské komisi, ve kterém upozorňuje, že chobotnice jsou „naprosto nevhodné pro velkochov a s rozvojem takového odvětví jsou spojeny vážné problémy v oblasti udržitelností a welfare (životní pohody) zvířat". Signatáři upozorňují také, že povolení této praxe by bylo v rozporu s vlastní strategií EU pro udržitelnou produkci potravin, a vyzývají k zákazu dovozu produktů z chobotnic chovaných na farmách.

Tento krok následuje po oznámení společnosti Nueva Pescanova, že plánuje otevřít první komerční farmu chobotnic na světě v Las Palmas de Gran Canaria. Tyto plány po svém zveřejnění v loňském roce vyvolaly pobouření po celém světě.

Odborná zpráva Velkochovy chobotnic: recept na katastrofu, vypracovaná Compassion in World Farming (CIWF), prokazuje, že chobotnice jsou vysoce inteligentní a vnímavá volně žijící zvířata, která by v nepřirozených podmínkách intenzivních chovů velmi trpěla. Tato fascinující zvířata žijí v přírodě samotářsky. Uzavření do podvodních nádrží by způsobovalo vysokou míru stresu, který by mohl vést k agresi nebo dokonce kanibalismu.

Velkochov chobotnic by navíc znamenal vysoké a neudržitelné dopady na životní prostředí. Chobotnice jsou masožraví živočichové, kteří by museli být krmeni obrovským množstvím rybích produktů vhodných pro výživu lidí. K výrobě jednoho kilogramu masa chobotnic by bylo zapotřebí tří kilogramů krmiva z mořských živočichů, což by vedlo k dalšímu nadměrnému rybolovu a tlaku na mořské ekosystémy.

Elena Lara, mořská bioložka, vědecká pracovnice v CIWF a autorka zprávy, řekla: „Ve Světový den chobotnic bychom měli tyto úžasné volně žijící živočichy oslavovat, a ne dopustit, aby byly vězněny v podmořských průmyslových velkochovech. Je čas průmyslové velkochovy ukončit - ne je rozšiřovat. Chobotnice jsou vysoce inteligentní a vnímavé bytosti, které cítí bolest a utrpení. Nikdy by neměly být nuceny živořit v podmořských farmách, zatímco ostatní mořští živočichové jsou kvůli jejich chovu decimováni. EU musí velkochov chobotnic a dalších hlavonožců zakázat, aby se tato krutá praxe nemohla rozvíjet."

„Česká republika sice chov chobotnic na maso neplánuje, ale jako členská země, která právě předsedá EU, by mohla na příslušných jednáních vrcholných unijních orgánů vyjádřit svůj jasný nesouhlas s podobnými plány. Chobotnice a značná část české veřejnosti, která podporuje ochranu zvířat a dobře ví, jak velkochovy škodí zvířatům, přírodě i klimatu, by to jistě uvítala,“ dodala Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.

Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Německu, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací na www.ciwf.cz.

Seznam signatářů dopisu: Compassion in World Farming Animal Justice Project (Global, Barcelona) Animal Save Movement Aquatic Life Institute Blue Marine Foundation Climate Save Movement Ecologistas en Acción Essere Animali Eurogroup for Animals European Vegan Summit FAADA Freedom 4 Animals Future Food 4 Climate GhostNetWork Green REV Institute In Defense of Animals USA Interfaith Vegan Collective La Fondation Droit Animal, Ethique et Sciences Lady Free Thinker Menorca Preservation Fund Ocean Born Foundation Ocean Culture Life OneKind PACMA PETA Germany PETA UK Plant Based Treaty Santuario Salvando Peludos Santuario Vacaloura SeaLegacy Sea Shepherd (Global, Portugal, Spain) The Conservation Collective The Humane League UK The Trash Traveler Welfarm World Federation for Animals Jennifer Jacquet, Ph.D. Jonathan Balcombe, Ph.D.

Diskuse

celkem komentářů: 0 vložit komentář

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.

reklama www.iqsub.cz/
Buddy Potápění
On-line kalkulátor cestovního pojištění pro potápěče
Anketa
Anketa není vypsána.
archiv anket
Z našeho e-shopu
č. 57 - 6/2016 - listopad/prosinec
č. 57 - 6/2016 - listopad/prosinec
V posledním čísle roku 2016, časopisu určeného zejména pro potápěče Buddy Potápění, čísle...
více z e-shopu
reklama www.fourthelement.cz